پارک ملی لار

در پارک ملی لار مواردی هم چون اکوسیستم‌های کوهستانی مرتفع و آبی مشاهده می کنید که بسیار زیبا و دیدنی هستند، و با قرار گرفتن در دامنهٔ جنوب غربی دماوند، ۷۰ کیلومتری شمال شرقی شهر تهران و در حوزه استحفاظی سازمان حفاظت محیط زیست ایران، محیطی دوست داشتنی و بسیار لذت بخش و زیبا را به وجود آورده اند.

این منطقه حفاظت‌ شده بسیار جذاب، بین استان‌های تهران و مازندران قرار دارد و در موقعیت ۳۵٬۵۴ عرض شمالی و ۵۱٬۳۳ طول شرقی قرار گرفته است. دریاچه ۲۰ کیلومتری لار که بسیار دیدنی می باشد، یکی از مراکز تفریحی این منطقه است و وسعت آن در حدود ۳۰،۰۰۰ هکتار است.

این پارک را دو اقلیم ارتفاعات فوقانی و مرطوب و سرد تشکیل داده است که بارش زیادی را به‌ صورت برف در آن مشاهده می شود و به دلیل آنکه دارای ویژگی‌های خاص و گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری است، تحت حفاظت قرار گرفته‌ است. وجود ماهی قزل‌آلای خال قرمز که از نادرترین گونه‌های آبزی جهان می‌باشد، اهمیت این منطقه را دو چندان کرده است.

پارک ملی لار

1. پارک ملی لار

در سال ۱۳۵۹ با ساختن سد لار قسمت بزرگی از این دره در محدوده دریاچه آبی قرار گرفت. و این منطقه یکی از مرتفع ترین دریاچه های انسان ساز می باشد. عواملی باعث آلودگی محیط این منطقه و تخریب مراتع آن شده است که فرسایش خاک را هم به دنبال داشته است. این عوامل شامل چرای بی‌رویه و مفرط دام طی سال‌های گذشته، ایجاد راه‌های ارتباطی بدون بررسی و ارزیابی و فعالیت‌های دیگر می باشند.

عوامل بوم شناختی، توپوگرافی، خاک و سایر عوامل حیاتی، پوشش گیاهی و متنوع پارک ملی لار از دیر زمان راه تکامل را پیموده و در ترکیب آن به ویژه تحت تأثیر چرای بی‌رویه دام تغییراتی حاصل شده‌است. به طور کلی پوشش گیاهی منطقه از تیپ علفزار مشتمل بر گندمیان پایا و بوته زارها و پوشش‌های آلپی تشکیل شده و گیاهان دارویی صنعتی و غذایی دره لار نیز متنوع و دارای معروفیت و سابقه طولانی است که می‌توان از والک، گلپر، چای کوهی، گل گاوزبان، شیرین بیان، کاسنی، آویشن، پیازک، موسیر، باریجه و قارچ نام برد. به علت موقعیت ویژه کوهستانی و آب منطقه در فصول مختلف سال پرندگان مهاجر و بومی چون کبک و کبک دری، باکلان، حواصیل سفید و خاکستری، انواع عقاب و از پستانداران می‌توان قوچ و میش البرز مرکزی، کل و بز، پلنگ، گرگ، خرس، گراز، شغال و روباه را نام برد که به علت زیستگاه‌های مناسب از رشد خوبی برخوردارند، برخی از خزندگان، دوزیستان و آبزیان پارک ملی لار نیز عبارت‌اند از افعی دماوند، افعی البرزی، یله‌مار، بزمجه، مارمولک، قورباغه و آبزی معروف منطقه نیز ماهی قزل‌آلای خال قرمز می‌باشد.

پارک ملی لار

2. پارک ملی لار

دسترسي و ورود به این صورت است که به پارک ملی لار از دو مسير اصلي انجام می شود، مسير اول، از جاده آبعلي (تهران به سمت آمل) در داخل شهر پلور منشعب مي‌شود. اين مسير از سه راهی پلور تا پست ورودی پاسگاه محيط باني دلیچای (ورودي شرقي پارك ملي لار) امتداد يافته و دسترسي به پارك ملي لار را از طريق جاده آسفالته، ممكن مي سازد. اين مسير بيشترين سهم را در انتقال گردشگران و بازديدكنندگان به داخل پارك ملي لار دارد. مسير دوم، از طريق منطقه لواسان بزرگ (گردنه ايرا) مي باشد. اين مسير كه خاكي و نسبتاً صعب العبور است، از روستاي ايرا تا پاسگاه محيط باني قوشخانه (ورودي جنوبي پارك ملي لار) امتداد مي يابد. روستاي ايرا، به وسيله راه آسفالته، از يك سو با شهر رودهن و از يك سو با جاجرود (از مسير سد لتيان) مرتبط است. رسيدن به روستاي ايرا پس از خروج از جاجرود با عبور از كنار سد لتيان و انشعاب از روستاي كلان به سادگي ميسرمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *