میان کاله

در منتهی الیه جنوب شرقی دریای خزر، در واقع در نزدیکی شمال شهر بهشهر، در استان مازندران، شبه جزیره ای بسیار زیبا به نام میان کاله قرار دارد، که مساحت آن بیش از شصت‌وهشت هزار هکتار و ارتفاع آن بین ۱۵ تا ۲۸ متر کمتر از سطح دریای آزاد است.

شبه جزیره میان کاله، خلیج گرگان را از دریای خزر جدا می‌کند. این شبه جزیره جذاب و دیدنی شامل زمین‌هایی به صورت بوته‌زار بلند است و از قدیم مرتع گاوداران بوده‌ است.
روستای آشوراده در نوک خاوری شبه جزیره بسیار زیبای میان کاله قرار دارد که شامل تأسیسات شیلاتی می باشد. موقعیت این روستای جالب و دیدنی، آشوراده، روبروی بندر ترکمن می باشد. به این صورت که میان کاله، از شمال به دریای خزر، از شرق به آشوراده، از جنوب به خلیج گرگان و از غرب به بندر جدید امیرآباد محصور است.

میان کاله

میان کاله

روستاهای واقع در میان کاله :
از روستاهای واقع در این شبه جزیره می توان آشوراده، میان‌قلعه، قزل شمالی، قزل‌مهدی و قواسطل را نام برد.
نام میان‌کاله ، تغییر یافته نام میان‌ قلعه‌ است.

تالاب میانکاله بخشی از این شبه جزیره‌ زیبا است و در سوی باختر آشوراده قرار دارد.

این تالاب اولین تالاب بین‌المللی ثبت شده در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر است. در این تالاب که ۱۰۰ هزار هکتار مساحت دارد، ۴۰ گونه پرنده زندگی می‌کنند.

زمین‌های آن مجموعه هایی به شکل شنزارهای ساحلی، اراضی باتلاقی، آبگیرها، مرداب جنگلی با پوشش درختچه‌های گز، جنگل انارستان، بوته‌های تمشک و زمین‌های پست و گره‌ افتاده هستند.

میان کاله

میان کاله

 

 

گونه‌های گیاهی و جانوری شبه جزیره میان کاله :

1. گونه‌های گیاهی ای که در این شبه جزیره دیده می شود شامل : انار ترش وحشی، تمشک، سازیل، ازگیل، داغداغان، سیاه‌تلو، سپیدار، علف شور، جگن و علف هفت‌بند) می باشد.

2. گونه‌های جانوری شامل گرگ، شغال، روباه، جوجه تیغی، گربه جنگلی، گراز و فک دریای خزر، پرندگان (فلامینگو، دراج (بومی)، شاهین، بحری و زنگوله‌بال (مهاجر عبوری)، ماهی‌ها (کپور، کفال، کلمه، ماهی سفید، سوف، ماش و کاراس) که بخشی از طبیعت وحش این شبه جزیره است که بسیار دیدنی می باشد.

گونه‌های جانوری کمیاب و در خطر انقراض این شبه جزیره بسیار دیدنی، شامل قوی فریادکش، پلیکان پاخاکستری، فلامینگو، اردک سرسفید، عروس‌غاز، غاز پازرد، طاووسک، چنگر و مرگونس سفید می باشد.

این جانوران در فهرست ممنوعیت تجارت جهانی پرندگان در معرض خطر قرار گرفته اند. به عبارتی میان‌کاله از مکان‌های مناسب برای پرنده‌نگری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *