موزه مصر باستان

موزه مصر باستان که دارای بیش از 160 هزار اثر باستانی می باشد، آثار باستانی که مربوط به مصر باستان می باشد، یک از غنی ترین موزه های جهان که در زمینه مصر شناسی می باشد. هم چنین این موزه در نزدیکی میدان تحریر می باشد که در مرکز شهر قاهره واقع شده است.

بخش ویژه ای در موزه مصر می باشد که منحصر به مومیایی های 27 عضو خاندان سلطنتی مصر از جمله توت آنخ آمون می باشد.

هم چنین دو طبقه ی عمده دیگری در موزه وجود دارد که در طبقه ی همکف مجموعه ی وسیعی از پاپیروس و سکه ها می باشد، که در دوره ی باستان از آن ها استفاده می شد. تکه پاره های بیشمار پاپیروس به دلیل پوسیدگی در طول دو هزار سال قبل به قطعات کوچکی تبدیل شدند که همچنین روی این تکه های پاپیروس به چندین زبان شامل زبان یونانی، لاتین، عربی، و زبان نوشتاری  هیروگلیف نوشته شده است.

موزه مصر باستان

1. تصویری از یکی از فراعنه مصر

تاریخچه

موزه مصر نخستین‌بار در سال ۱۹۰۲ میلادی، در نزدیکی میدان تحریر، در مرکز قاهره تاسیس شد. آثاری که در این موزه نگهداری می‌شود، از دوران پیش از تاریخ تا امپراتوری روم را در بر می‌گیرد. با این حال بیشتر آثار این موزه به عصر فراعنه تعلق دارد. موزه مصر در سال ۱۹۰۶ میلادی، به ساختمان دو طبقه کنونی منتقل شد.

موزه مصر باستان

2. اشیایی از دوران مصر باستان

در تاریخ ۲۸ ژانویه ۲۰۱۱ و در اوج دوره‌ای از آشوب منتهی به انقلاب مصر، تعداد ۱۸ شی از اشیاء عتیقه از موزه مصر ربوده شدند.

 

مرمت

در دسامبر ۲۰۱۴ میلادی، با کمک‌های مالی اتحادیه اروپا، چهار سالن از گالری توت‌عنخ‌آمون در موزه مصر که سال‌ها در دست مرمت بود، بازگشایی شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *