لیلا کوه

منطقه ای در نزدیکی شهر لنگرود واقع می باشد که در شمال ایران، و در استان گیلان است، این منطقه دارای کوهی زیبا به لیلا کوه می باش که به دلیل زیبایی اش مورد توجه بسیاری از مسافران و گردشگران قرار گرفته است.

تاریخچه ای پشت نام این کوه می باشد که اهالی این منطقه این طور شرح داده اند که نام این کوه برگرفته از نام لیا شاه می باشد که مترادف با واژه های اسمی دخترانه می باشد، به معنی پادشاه دختران و یا شاه دختر می باشد. برخی می گویند که لیا شاه دختر یکی از پادشاهان باستانی شرق گیلان بوده است و نبردهای دلاورانه اش با اعراب هم در کتاب های تاریخ گفته شده است.

لیلا کوه

1. لیلا کوه

این کوه زیبا منطقه ای توریستی و گردشگری بسیار زیبا می باشد و هر ساله مسافران زیادی را به خود جذب می‌کند و میزبان مهمانان زیادی می باشد.

مسیر این کوه به این صورت است که در ابتدای لنگرود و میدان فرمانداری، سمت راست، اولین خیابان از سمت لاهیجان است. یک جاده خاکی می باشد که از میان باغ‌ های سرسبز چای می‌گذرد، و میدان این کوه را به خط الراس عطا کوه می‌ رساند. با یک ساعت پیاده روی در این جاده می‌توان به خط الراس عطاکوه رسید و با نیم ساعت پیاده روی در مسیر پاکوب، خط الراس که از میان باغ‌ های چای و جنگل می‌گذرد، می‌توان به قله عطا کوه رسید.

منظره بسیار دیدنی لیلا کوه

2. منظره بسیار دیدنی لیلا کوه

 

جمعیت

در این روستای بسیار زیبا که واقع در دهستان دیوشل می باشد، براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۶۹۲ نفر (۴۷۷خانوار) بوده‌ است.

هم چنین گفتنی است دامنه‌های این کوه امروزه تبدیل به قطب قهوه‌ خانه‌ ای گیلان شده است، باعث شده است که این قسمت به قهوه خانه لیلاکوه دیشلمه معروف شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *