قوانین سربازی در ترکیه را می دانید؟

قوانین سربازی در ترکیه را می دانید؟

سربازی، برای همه جوانان نامی آشناست که می‌دانند بالاخره در سال‌ های جوانی‌ شان به سراغشان می ‌آید. کشورها برای دفاع از مرزهای خود و برای مقابله با تهدیدهای کشورهای دیگر نیروهای جوان خود را آموزش می‌دهند تا برای روزی که نیاز به دفاع از کشورشان بود این نیروها تربیت شده و آماده باشند. پس امری طبیعی در همه جای دنیا می باشد.

مدل سربازی چه از نظر زمان و چه از نظر نوع آموزش در کشورهای جهان مختلف است، دلیل این تنوع هم به خاطر موقعیت هر کشوری است که با کشور دیگر متفاوت است. در ترکیه خدمت نظامی اجباری برای مردانی که بین سنین 20 تا 41 سال هستند (با کمی استثنا) اعمال می ‌شود. حتی کسانی که در حال تحصیل در سطوح دانشگاهی هستند یا مشغول گذراندن طرح ‌های فنی و حرفه ‌ای هستند می ‌توانند خدمت خود را تا پایان برنامه مذکور به تعویق بیندازند. طول خدمت سربازی متفاوت است. پانزده ماه برای سربازان عادی، دوازده ماه برای افسران احتیاط و شش ماه برای سربازان کوتاه ‌مدت می باشد که شامل کسانی می‌ شود که مدرک دانشگاهی به دست آورده‌ اند ولی خود را به عنوان افسر احتیاط در وقت مقرر معرفی نکرده‌اند.

قوانین سربازی در ترکیه را می دانید؟

و اما خدمت سربازی در مقایسه با دیگر کشورها :
اولین کشور روسیه می باشد :
شاخه‌های نظامی: نیروی‌های زمینی، دریایی، نیروی هوایی
سن و مدت خدمت نظامی: روسیه ترکیبی از نیروهای به خدمت گرفته شده اجباری و قراردادی را در سیستم نظامی پذیرفته بود. سن خدمت نظامی 18 تا 27 سال است. مردان در سن 17 سالگی برای خدمت سربازی نام ‌نویسی می ‌کنند. طول مدت خدمت سربازی اجباری دو سال است. در پایان سال 2005، 30 درصد پرسنل ارتش روسیه را نظامیان قراردادی تشکیل می‌دادند. طبق برنامه‌ریزی که شده بود به این صورت شد که تا سال 2010، 70 درصد نیروهای مسلح روسیه را نیروهای داوطلب و مابقی را هم از نیروهای خدمت اجباری تشکیل دهند. نیروی انسانی قابل استفاده برای خدمت نظامی از مردان بین سنین 18 تا 49 بودند، و زنان بین سنین 18 تا 49 بودند. خدمت سربازی اجباری توسط دیمیتری میلیوتین در سال 1870 به امپراتوری روسیه وارد شد. طول مدت خدمت اجباری در فدراسیون روسیه دو سال می باشد که اکثر روس‌ها به طرق مختلف از انجام آن اجتناب می ‌ورزند. اغلب روش‌های مورد استفاده در اجتناب از خدمت سربازی عبارت است از تحصیل در دانشگاه یا مشابه آن. و اینکه افرادی که تا مقاطع فوق لیسانس یا دکترا ادامه تحصیل دهند خدمت سربازی اجباری ندارند.
 
هم چنین بد نیست سربازی در آمریکا را هم بدانید.
ایالات متحده آمریکا به طور متناوب از خدمت وظیفه استفاده کرده است. برای مثال در سال 1863 فراخوان نیروهای وظیفه باعث ایجاد شورش‌های نیویورک شد. بعدها هم در سال 1917 بود که ایالات متحده وارد جنگ جهانی اول شد و دولت این کشور از فراخوان خدمت وظیفه استفاده کرد. به این صورت که نخستین دوره خدمت وظیفه در زمان صلح با لایحه‌ای به نام خدمت و آموزش انتخابی در سال 1940 برگزار شد. خدمت وظیفه فعال (فراخوان) در سال 1973 در این کشور به پایان رسید.

در حال حاضر هم از پسرانی که در سنین بین 18 تا 24 سال هستند، خواسته می ‌شود در نظام خدمت انتخابی ثبت ‌نام کنند. هدف این خدمت «فراهم آوردن نفرات کافی برای نیروهای مسلح در شرایط اضطراری است» و هدف دیگر آن نظام سلامت فردی کارکنان است. از دیگر اهدافی باعث ایجاد این طرح شد، ایجاد برنامه ‌ای برای فرمان ‌شکنان وجدانی است تا آنها نیز بتوانند در خدمات جایگزین کار کنند. از سال 1986 تا به حال هیچ‌کس به خاطر تخطی از قوانین نظام وظیفه کشته نشده است. زنان نمی‌توانند در خدمت انتخابی آمریکا ثبت‌نام کنند اما این اختیار را دارند تا به عنوان داوطلب به ارتش بپیوندند.
 
چین سربازی به چه صورت است؟
خدمت وظیفه این کشور تاریخی، از زمان تأسیس جمهوری خلق چین در سال 1949 در تئوری وجود داشته است. با این حال به دلیل جمعیت خیلی زیاد چین و از آن طرف هم وجود داوطلبان زیادی که تقاضای ورود به ارتش این کشور را دارند، تا به حال فراخوان خدمت اعلام نشده است.
 
خدمت وظیفه در ماده 55 قانون اساسی چین این طور ذکر شده که وظیفه هر شهروند جمهوری خلق چین است که از میهن مادری خود در برابر حملات دشمنان دفاع کند. وظیفه افتخارآمیز هر شهروند جمهوری خلق چین انجام خدمت نظامی و عضویت در نیروهای مقاومت است. مبنای حقوقی فعلی خدمت وظیفه، قانون نظامی مصوب سال 1984 است که این طور بیان می‌کند که خدمت نظامی، وظیفه «تمام شهروندان بدون تمایز نژادی (…) و گرایش مذهبی» است.
 
این قانون از زمانی که تصحیح شده به حالت اجرا در نیامده است. خدمت نظامی معمولاً در نیروهای مسلح عادی انجام می‌شود، اما قانون سال 1984 اجازه اجرای خدمت وظیفه تحت عنوان نیروهای احتیاط را نیز داده است. ساکنان هنگ‌کنگ و ماکائو از سال 1997 و 1999 از عضویت در ارتش منع شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *