قصر توپ قاپی که یکی از دیدنی های زیبا و باور نکردنی کشور ترکیه می باشد، و نیز می توان از طریق تور ترکیه به این مکان سفر کرد و خاطراتی شیرین و به یاد ماندنی برای خود ساخت. در تور ترکیه که به قصر توپ قاپی مسافرت می کنید، قصری که در سال 1478 به دستور فاتح سلطان مهمت ساخته شد و نزدیک به 400 سال طول کشید تا به عنوان مرکز اداری و محل اقامت امپراطوران عثمانی باشد. حتی هم اکنون 40 کشور مستقل از این امپراطوری به وجود آمده است. حتی مکانی که برای توپ قاپی در نظر گرفته شده است، بسیار بی نظیر و زیبا می باشد. تقریبا هزاران سال پیش بود که امپراطوران بیزانسی این زمین زیبا را برای قصرهایشان انتخاب کردند. برای بازدید از کاخ توپ قاپی به جزیره تاریخی یاریم آدا بروید، این شبه جزیره زیبا در بین گلدن هورن و دریای مرمره قرار گرفته است.

توپ قاپی

قصر توپ قاپی که در مجموع شاید یک شهر کوچک 5000 نفری را تکشیل می داده است. حتی بعد از احداث قصر های دولما باغچه و ییلدیز این پادشاهان عثمانی به این قصرها نقل انتقال کردند و دولمه باغچه را تبدیل به محل اداری کردند. اما موضوعی که مطرح است این است که این قصر اهمیت خود را هیچ زمانی از دست نداده است و حدودا سالانه امپراتوران زیادی برای دیدن قصر، کلکسیون ها و اشیای مفدس قصر به اینجا می آمدند و حساسیت ویژه ای در حفظ این اشیای آن داشتند.

در زمان عبدالحمیدخان برای اولین بار این قصر و اثار آن به سفیر انگلیس نشان داده شد و از زمان عبدوالعزیز خان این یک رسم شد و به دستور ایشان ویترینهای ویژه ساخته شد.

هم چنین در سال 1924 بود که مرحوم مصطفی کمال آتاترک پسر مرحوم علیرضا، فرمان باز شدن آن قصر به روی مردم را داد و به عبارتی تبدیل به موزه شد. در این کاخ بسیار مجلل و زیبا شاهد چینی آلات، چینی کاری ها، اشیای عتیقه، نسخه خطی، معماری خود قصر، کلکسیون های قصر و اشیای پیامبران و امپراطوران و … خواهید بود که جزء اشیایی می باشند که مردم آرزوی دیدن آن ها را داشتند و با موزه شدن این امکان برای آن ها به وجود آمد. اطراف این موزه زیبا شاهد قصر های بغداد، مصطفی کمال، مجیدیه، سبدچی لر، یالی، چینیلی کشک و دیگر  قصرها خواهید بود که به وسیله آن ها این کاخ احاطه شده است. از بناهای خاص و مهم دیگر این کاخ کلیسای ایرینی است که جزء اولین کلیساهای مسیحیان است.

توپ قاپی

در ضمن گفتنی است که فیلم «توپقاپی» ساخته سال ۱۹۶۴ و به کارگردانی ژول داسن می باشد و نیز با بازی ملینا مرکوری و پیتر یوستینف است که در استانبول می‌گذرد و موضوع آن تلاش گروهی از دزدان برای دزدیدن خنجر معروف توپقاپی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *