غار کوهدشت

غار بت خانه کوهدشت که در شهر کوهدشت می باشد، غار کوهدشت غاری بسیار زیبا می باشد و محلی برای بازدید گردشگران تبدیل شده  است که طرفداران بسیاری نیز دارد. اشکال زیبای استالاگمیت ‎های متعدد در این غار موجب این شده است که آن را بت خانه نامیده اند و به این دلیل به بت خانه کوهدشت مشهور می باشد.

غار کوهدشت

1. نمایی از غار کوهدشت

این غار در 18 کیلومتری جنوب شرقی شهر کوهدشت قرار گرفته است که در کوه دمچهر واقع شده است. قسمتی از دهانه غار به علت طبیعی بسته شده است، اما قسمتی از آن باقی است که باید به شکل خزیده از آن گذشت و به درون غار وارد شد.

طول این دهانه غار، 18 متر و ارتفاع سقف آن نزدیک به 20 متر بوده است که سراسر سقف و دیواره های آن به علت نفوذ آب به شکلی در آمده است که لایه های آهکی پدید آمده است و از این لایه ‎های آهکی، این دیواره ها سفید شده است.

غاری در ایران

2. غار بت خانه

این غار زیبایی که در کوهدشت، کشور ایران، می باشد، شامل دو قسمت جنوبی و شمالی است که قسمت شمالی آن وسیع ‎تر از قسمت جنوبی می باشد.

وجود سنگ چخماق و سفال‎های شکسته سیاه و منقوش مؤید زندگی غارنشینی در این ناحیه است. آثار دوره ‎های مختلف تمدن‎ های گذشته در این غار یافت شده و به نظر می‎رسد که در آن آثار پالئولیتیک نیز وجود داشته است.

طول غار نزدیک به 200 متر و پهنای آن به طور متوسط 20 متر است.

اشکال زیبای استالاگمیت ‎های متعدد این غار که ارتفاع برخی از آنها به 50 متر می‎رسد موجب شده که این غار را بت خانه بنامند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *