غار کتله خور
غاری خشکی  ـ  آبی که واقع در استان زنجان می باشد، به نام غار کتله خور معروف است و هم چنین به طور کامل تر باید گفت در شهرستان خدابنده و در 80 کیلومتری جنوب قیدار و 173 کیلومتری شمال همدان و 410 کیلومتری تهران می باشد. هم چنین از طرفی دیگر 5 کیلومتری شهر کوچک گرماب می باشد. در بعضی مناطق غربی ایران به کوه های کم ارتفاع کتله نیز می گویند و شاید دلیل نام این غار این باشد که در یکی از این کوه ها قرار گرفته است و خورشید از پشت آن طلوع می کند و به جای کتله خورشید آن را کتله خور نامیده اند.

این غار  قبل از سال ۱۳۰۰ خورشیدی کشف شده‌است و در سال ۱۳۳۰ توسط شخصی به نام جمالی زنجانی به ثبت رسیده‌ است.

حدود سال ۱۳۴۳ خورشیدی بود که کوهنوردان به علت طولانی بودن دهلیز ورودی و کوتاه‌ بودن سقف غار و نیز مشکلاتی که در مسیر عبور و مرور وجود داشت و هم چنین فقدان جاذبه‌های، غار سنگی بی‌ اهمیت جلوه شد.  ولی در سال ۱۳۶۵ گروهی مجهز از غارنوردان زبده همدان بازدید مفصلی از غار کتله خور انجام دادند و توانستند بفهمند که شکل‌ گیری این غار به دوران ژوراسیک مربوط است. (یعنی بیش از ۱۲۰ میلیون سال قبل)

غار کتله خور

غار کتله خور

ساختمانی که در زیر کوه کتله خور قرار گفته است، از پایین دست دهانه رود شور جاری می شود و جالب است بدانید غار در منطقه مستطیلی مانندی به ابعاد 1500 در 2000 متر به وجود آمده است. در محل یاد شده عملکرد هوازدگی مکانیکی و نیروهای درونی به کمک یکدیگر تعدادی ترک یا گسل متقاطع را در محدوده داخلی این فضا به وجود آورده اند و به دلیل فراهم شدن سایر شرایط، فرآیند غار زایشی شروع شده‌ است. دهانه غار در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و اختلاف ارتفاع آن با ارتفاع چشمه‌ای که آبهای فرورو حاصل از ریزش جوی غار را خارج می‌کند و به رود شور می‌ریزد، ۵۰ متر است.

ورودی غار کتله خور یک دهلیز ۴۰۰۰ متری بوده با سقفی کوتاه و فاقد غار سنگ و چند دهلیز فرعی، پس از دهلیز فرعی یک دالان وسیع ۹۵۰ متری با سربالایی‌هایی به ارتفاع ۲ متر و گودالهای خشک قرار دارد که با دوشاخه ۵۰ متری ادامه پیدا می‌کند و پس از عبور از یک سربالایی به تالار وسیعی پوشیده از چکنده و چکیده و ستون می‌رسد. در داخل تالار کوچک بلورین، که به تالار ستونها چسبیده چاهی به عمق ۸ متر قرار دارد که احتمالاً محل خروج آبهای فرورو سازنده غار است.

در حال حاضر این غار را به سه بخش فرهنگی، تفریحی و ورزشی تقسیم کرده اند که بخش ورزشی آن تنها مورد استفادة غارنوردان و صخره‌ نوردان قرار می‌گیرد. 

تقریبا حدود  ۴ کیلومتر می باشد که البته هنوز انتهای آن کشف نشده‌ است. بخش تفریحی غار کتله خور نیز که جهت بازدید عموم مورد استفاده قرار می‌گیرد حدود ۲ کیلومتر مسیر مستقیم است که گفته می‌شود این مسیر تنها ۳/۱ کل غار است. بخش فرهنگی غار نیز در بخش جنوبی آن قرار دارد قسمت اصلی آن دالانی است طبیعی که جهت برگزاری مراسم مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد البته این دالان هیچگونه راه خروجی به بیرون نداشته و راه خروجی آن به صورت مصنوعی کنده شده اما خود دالان تماماً طبیعی بوده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *