شهر کلیبر

درباره شهر کلیبر این گونه می توان شرح داد که شهری زیبا و دیدنی در شمال شرق ایران می باشد که در فاصله ای از شهر اهر تبریز و تبریز قرار گرفته است. این شهر از شهرهای قدیمی آذربایجان شرقی می باشد.
شهر کلیبر در ارتفاع 1341 متری از سطح دریا قرار گرفته است و نیز دارای زمستان هایی سرد می باشد، در حالی که تابستان هایی معتدل را دارا می باشد.

نام قدیمی ای که شهر اهر را با آن نام به یاد می آورند، میمد می باشد.

اگر از اهر نکاتی را یاد آوری کردیم، به دلیل اینکه قبل از سفر به کلیبر باید از شهر اهر عبور کنید. شهری با آثار زیبا و بسیار دیدنی و مناظر جذاب و دیدنی که از دیدن آن ها سیر نخواهید شد. به طور مثال از جاذبه های پر بازدید و دیدنی این شهر، بقعه شیخ شهاب الدین محمود اهری می باشد که در داخل شهر قابل دیدن است.

شیخ شهاب الدین محمود اهری در سال 580 ه.ق در اهر چشم به جهان گشود. در سنین کودکی قرآن را از پدرش آموخت به طوری که در 10 سالگی حافظ کل قرآن شد. رشته های صرف، نحو، فقه، اصول و اخلاق را در محضر ملاحسن اهری فرا گرفت و در 25 سالگی جهت تکمیل مراحل علمی و عرفان راهی بغداد شد و در محضر شیخ رکن الدین سجاسی به کسب فیض پرداخت و به دامادیش مفتخر شد. ایشان به همراه همسرشان (خدیجه سلطان) تنها صاحب یک پسر شدند به نام علی که بعدها به شیخ علی اهری معروف شد.

شهر کلیبر

شهر کلیبر

شیخ شهاب الدین به دستور استادش مامور ارشاد مردم ارسباران (قره داغ) شده و همراه همسرشان عازم اهر شدند. ایشان در محل کنونی بقعه سال ها به هدایت و ارشاد مردم پرداخت و در سال 665 ه. ق (85 سالگی) در اهر چشم از جهان فروبست و مقبره ایشان در حال حاضر در همین بقعه زیارتگاه عاشقان علم و ادب و عرفان می باشد.

این شیخ محترم، در زمان خود دارای مریدانی نیز بوده است و یکی از این مریدانی که می توان به آن اشاره کرد شیخ جمال الدین تبریزی می باشد، هم چنین شیخ زاهد گیلانی، و شیخ صفی الدین اردبیلی که جز نام برده های این زمان می باشند. مجموعه ای که در حال حاضر در بقعه می باشد، محل خانقاه و مقبره شیخ می باشد که شامل ساختمان خانقاه، مسجد ایوانی، با مناره های بلند، و تعدادی غرفه نیز می باشد. در سال 1374 بود که این خانقاه تبدیل به موزه ادب و عرفان شد که تنها موزه عرفان در ایران است. حتی در داخل مسجد دست نوشته هایی از شیخ بهایی، شاه عباس سوم و ابولقاسم نباتی نیز یافت می شود.

شهر کلیبر

بقعه شهاب الدین

برای بیشتر دانستن درباره شهر کلیبر، به این اشاره می کنیم که این شهر کوچک است و با نام قدیم بذ شناخته می شود، در صورتی که دارای 10 هزار نفر جمعیت می باشد.   این شهر را در میان کوه هایی که سر به فلک کشیده اند، قرار گرفته است. می توان آن را شمالی ترین شهر استان دانست که با جمهوری آذربایجان نیز هم مرز است. یکی از زیباترین و پر جاذبه ترین شهر هایی که تا به حال دیده اید، از  این جاذبه ها می توان قلعه بابک، قله دره سی که پایین قلعه بابک می باشد، دره مکیدی، و نیز جنگل های آینالو که اشاره به ساختمانی دارد که در داخل آن آیینه کاری شده است و توسط یک فرد ارمنی ساخته شده است، اشاره کرد.

راه جدید الاحداثی که این شهر را به روستای جانانلو وصل می کند، چسبیده به رودخانه ارس است و جاده ای بسیار زیبا و شگفت انگیز است که یک طرف کوه و طبیعت زیبای سبز را مشاهده می کنید و در طرف دیگر رودخانه را نظاره گر هستید. در نهایت این جاده به بخش خدافرین متصل می شود که که مرز شمالی ایران و جمهوری آذربایجان می باشد.

یکی از جاذبه های زیبای این منطقه به دره مکیدی بر می گردد که یک کمپ اقامتی است که با امکانات مناسب محیطی زیبا، با صفا و دل انگیزی را حداقل برای یک شب برای شما به ارمغان می آورد. انواع گونه های گیاهان داروئی که می توان در آن جا یافت به ترتیب آویشن، کهلیک اوتی(کاکوتی)، شیرین بیان، بومادران و… می باشند که به جاذبه های این پارک اضافه می کند ودر جنگل های آن نیز شاهد گونه های : کیکم، سماق، زرشک، اناروحشی، سیب و گلابی وحشی می باشید که حکایت از غنای جنگلی این منطقه دارد. همچنین وجود درختان و درختچه های میوه های گوناگون مانند گردو، فندق، تمشک و مخصوصا زغال اخته را هم تجربه کنید.

 

شهر کلیبر

دره مکیدی

دره مکیدی تا چند سال گذشته جنگلی بکر و دست نخورده ومملو از درختان فندق وانواع حیوانات وحشی بود اما در این سالهای اخیر قسمتی از آن جهت جلوگیری از ورود حیوانات وحشی با فنس فلزی محصور گشته و با احداث آلاچیق، بوفه، باربیکیو،پارکینگ و سرویسهای بهداشتی جهت رفاه حال مسافران، آخر هفته های ماههای گرم سال بخصوص از اردیبهشت تا آبان ماه پذیرای گردشگران بیشماری از شهرهای مختلف کشورمان می باشد.

بعد از آن نوبت به قلعه دره سی می رسد که یک منطقه خوش آب و هوا با امکانات مناسب گردشگری مملو از درختان جنگلی می باشد و درست پائین قلعه بابک قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *