شهر پکن

شهر پکن شهری مابین دوران مدرن و سنتی، پایتخت کشور چین می باشد. به عنوان یکی از شش شهر باستانی چین، قلب، روح و سیاست این کشور را در خود نهفته و با ترکیب روح باستانی با جاذبه ­های مدرن، به یکی از محبوب­ترین مقاصد گردشگری در جهان تبدیل شده است. در طو ل سال ۱۴۰ میلیون گردشگر چینی و ۴٫۴ میلیون بازدیدکننده بین­المللی از این شهر دیدن می ­کنند.

شهر پکن هنوز هم یادآور سلسله­ های چین و شکوه آن است.

برای سفر به شهر پکن، شهری که شاید کمتر شهری را پیدا کنیم که توانسته باشد بین دوران مدرن و سنتی خودش پیوستگی ایجاد کند، باید کمی به تاریخ علاقه ­مند باشید تا بتوانید از بناهای تاریخی و عظمت الهام بخش جاذبه­ های امپراتوری پنج هزار ساله شهر لذت ببرید. هم چنین با رفتن به شهر ممنوعه، دیوار بزرگ چین، میدان تیام آنمن و قصر تابستانی که معروف­ترین جاذبه ­های این شهر هستند، می توانید خاطرات شیرینی را برای خود رقم بزنید.

در منطقه يي ژوانگ (Yizhuang) كه در قسمت جنوب شرقي اين شهر ، مراكزي احداث شده كه به يك مركز جديد براي صنايع داروسازي ، فناوري اطلاعات و مهندسي مواد تبديل شده است.
مناطق عمده ديگري نيز در حومه هاي اين شهر وجود دارد و كشاورزي در اين مناطق از رونق خاصي برخوردار است بطوريكه محصولاتي مانند گندم ، ذرت و انواع سبزيجات بمنظور تامين نيازهاي شهروندان در آنجا كشت مي شود.
در سالهاي اخير بدليل آلودگي هوا و كاهش گازهاي گلخانه اي ، دولت چين بسياري از كارخانجات در حومه شهر پكن را به شهرهاي ديگر منتقل نموده است.

شهر پکن

شهر پکن

جغرافیا و آب و هوای شهر پکن

شهر پکن در شمال چین قرار دارد و کمان شمالی این شهر در محاصره چندین رشته کوه است. این کوه‌ها در طول تاریخ همانند سپری پکن را از دستبرد اقوام مهاجم شمالی محفوظ نگه‌داشته‌اند.

در پکن دو رودخانه به نام های یونگ رینگ و چائوبی وجود دارد که خود زیر مجموعه حوزه آبریز هایهه به شمار می‌روند. آب وهوای پکن بسیار خشن است؛ در تابستان‌ها بسیار گرم و در زمستان‌ها بسیار سرد است.

 

جاذبه‌های طبیعی

قصر تابستانی پکن که در بالا اشاره کردیم و به آن پرداختیم، یکی از بزرگ­ترین باغ های سلطنتی چین می باشد، مکانی که در چین باستان، امپراتوران به جهت هوای گرم تابستان به آن جا می رفتند و امروزه به عنوان نماد باغ­کاری چین شناخته می­ شود.

امروزه زمین­ های کاخ، معابد، باغ­ها، دریاچه­ ها و راهروهای آن به یکی از محبوب­ترین مکان ­های گردشی برای توریست­ ها تبدیل شده است.

قصر تابستانی که در سال ۱۹۹۸ به فهرست میراث فرهنگی جهان اضافه شد بخش اعظم دریاچه کومینگ را با طراحی استادانه و معماری هنری به مکانی بسیار دل­انگیز تبدیل کرده است. قصر تابستانی از ساعت ۶:۳۰ تا ۲۰:۳۰ باز است و هزینه ورود به آن ۵۰ یوان است.

هزار و 999 ساختمان این مجموعه که در میان دیواری به ارتفاع 10 متر و خندقی به عمق 6 متر محصورند در سال 1987 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند و سالانه از محل بازدید گردشگران داخلی و خارجی درآمد بسیار زیادی نصیب پکن می‌کنند. این مجموعه دقیقا در شمال میدان تیان آنمن قرار دارد.

دیگر جاذبه های گردشگری پکن دریاچه‌های مصنوعی، پارک‌ها و معابد قدیمی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *