شهر رم

شهر رم شهری که دارای افسانه های جالبی می باشد و حتی تاریخش با افسانه آغاز می شود، شهری که پایتخت کشور ایتالیا می باشد، و جز بزرگ ترین و پرجمعیت‌ ترین شهرهای این کشور است. داشتن این خصیصه به علت داشتن جمعیتی برابر ۲۶۴۹۷۲۴ نفر و همچنین مرکز ناحیه لاتزیو می‌باشد. گفتنی است دیگر خصیصه بارز آن به دلیل داشتن مساحتی به اندازه ۱۳۶۲۸۷ کیلومتر مربع، جز وسیع ترین شهرداری ایتالیا محسوب می شود.

انیید، یکی از بازماندگان شهر تروا در آن جنگ افسانه‌ای، به سرزمین ایتالیای امروزی می‌آید. همان طور که درباره تاریخ آغازین رم با افسانه ها گفتیم.

نوادگانش رموس و رمولوس، بنا به دستور پادشاهی که پسران را می‌کشته، به آب افکنده می‌شوند و از قضا، توسط ماده‌ گرگی پرستاری و بزرگ می‌شوند؛ و بعدها این دو تن، شهر رم را بر روی هفت تپه نزدیک به رود تیبر بنیان گذاری می کنند. این افسانه، خالی از حقیقت هم نیست.

بنیانگذاران رم، مردمانی غیر از ساکنان بومی ایتالیا بودند. در واقع امروزه قوم و تمدن شان به نام اتروسکانی شناخته می‌شود. آن طور که محققان حدس می‌زنند، شهرنیشنی زمانی به این سرزمین آمد که کسانی از بابل به رم آمده بودند و تمدن آن شهر را به همراه داشتند. با این حال تاریخ رم را می توان به سه دوره آغازین و یا جمهوری، امپراطوری، و سپس سقوط امپراطوری تقسیم کرد.

سنای رم، مجلسی که به تقلید از یونانی‌ها برپا شده بود، بازیگر ثابت هر سه دوره بود. در ابتدا، پس از منازعات فراوان، اختلاف طبقاتی بین اشراف و توده‌های زیردست برداشته شد و جمهوری شکل گرفت. نشان اصلی شناسایی قدرت سنای روم حروف اختصاری (SPQR) بوده است که به معنای سنا و مردم رم است.

پایتخت ایتالیا

1. شهر رم

 

جغرافیا

موقعیت رم در کنار رودخانه تِوِره می باشد و در نزدیکی دریای مدیترانه است. شهر واتیکان نیز در درون شهر رم قرار گرفته است. در رتبه بندی بازدید از رم، در سال ۲۰۰۷، اعلام شده که این شهر به عنوان یازدهمین مکان بازدیدشده در جهان می باشد، هم چنین رتبه سوم در اروپا و رتبه اول در ایتالیا را دارد.

شهر رم

2. شهر رم

مناطق گردشگری و زیبا

1. کولوسیوم

کولوسیوم بیشتر به زمینه معماری مربوط است و مهارت های مردم این شهر را به نمایش می گذارد، به عنوان مثال زمین های بازی های گلادیاتوری ها که در این استادیوم عظیم بر پا می شده است. در بیرون کولوسیوم و زیر طاق کنستانتین بهترین جا برای عکس انداختن است. این طاق در سال 315 به یاد پیروزی کنستانتین بر مارکوس اورلیوس ساخته شد.

2. پانتئون

معبدی به نام پانتئون در رم می باشد که کاملا دست نخورده باقی مانده است و به سال 27 قبل از میلاد بر می گردد. اما پس از میلاد نیز بازسازی روی آن انجام شده است و بعد از رنسانس به عنوان آرامگاه هنرمندان و نخبگان بوده است، هنرمندانی مانند رافائل نقاش و یا پادشاهان ایتالیا که در این مکان دفن شده اند.

3. شهر واتیکان

با آن که این شهر در رم واقع شده است، ولی از سال 1929 یک کشور مستقل با پرچم، سکه و تمبر خودش بوده است. حتی ارتش و گارد سوئیسی خودش را دارد که از شهروندان و مهم ترین های شهر محافظت می کند. مکانی جالب توجه در این شهر می باشد، به نام میدان سنت پیتر است که در اواخر قرن هفدهم توسط برنینی طراحی شد. اگر لباس مناسبی به تن داشته باشید (شانه ها و پاهایتان مشخص نباشد) می توانید وارد کلیسای سنت پیتر شوید و از مجسمه های میکل آنژ دیدن کنید.

4. پله های اسپانیایی

شاید بتوان این پله ها را جز پهن ترین و طولانی ترین پله های اروپا دانست، ولی این مکان جاذبه گردشگری ندارد. اما فواره بارکاچیا در پای این پله ها می باشد که بسیار زیبا است. هم چنین کلیسای ترینیتا دی مونتی در بالای سر آن قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *