از شخصیت های ترکیه بدانید!

در بین سفرهایی که با تور آنتالیا به ترکیه دارید، سری هم به آرامگاه مَحمَت نُصرَت نیز بزنید. در بین شخصیت هایی که در ترکیه می باشند، محمت نصرت می باشد که معروف به عَزیز نَسین است و تولدش در تاریخ 20 دسامبر 1915 می باشد و در 6 ژوئیه 1995 بود که وی دار فانی را وداع گفت. او نویسنده، مترجم و طنزنویس اهل ترکیه بوده است.

از شخصیت های ترکیه بدانید!

پس از اینکه خدمت افسری حرفه ای خود را گذراند، به عنوان سردبیری شماری گاهنامه طنز را انتخاب شد. دیدگاه‌ های سیاسی که نسین داشت، منجر به چند بار به زندان رفتن او شد. بسیاری از آثار نسین به هجو دیوان‌ سالاری و نابرابری‌ های اقتصادی در جامعه وقت ترکیه اختصاص دارند. حتی آثار نسین به بیش از 30 زبان مختلف ترجمه شده است. از جمله داستان‌ های کوتاهی که وی انتشار داده است، شامل ثمین باغچه‌بان، احمد شاملو، رضا همراه و صمد بهرنگی هستند که به فارسی ترجمه شده اند. نام پدر وی عزیز بود و از این رو بود که نسین نام عزیز را به عنوان اسم مستعار خود انتخاب کرد. همچنین نسین در زبان ترکی به معنای تو چه کاره ای یا به توچه است.

در سال‌ های پایانی زندگی، عزیز نسین به مبارزهٔ روزافزون با آن‌چه نادانی و افراطی‌ گری دینی می‌خواند پرداخت. او به آزادی بیان و حق انتقاد بدون چشم‌ پوشی از اسلام معتقد بود. بعد از فتوای خمینی برای قتل سلمان رشدی، نسین ترجمهٔ کتاب آیات شیطانی را آغاز کرد. این مهم منجر به مورد هدف قرار گرفتن وی از سوی گروه‌ های افراطی اسلامی شد. در سال 1993 هتلی را در شهر سیواس آتش زدند و سبب مرگ 37 نفر در واقعه کشتار سیواس شدند. اما خود شخص نسین چنین جریانی جان سالم به در برد.

بعضی از داستان های نسین به فارسی ترجمه شده اند و از جمله این داستان ها می توان به داستان های پخمه، حقه‌باز، خری که مدال گرفت، زن بهانه‌گیر، عروس محله، گردن‌کلفت، یک خارجی در استانبول، نابغه هوش، مگر تو مملکت شما خر نیست؟، خانه‌ای روی مرز، داماد سرخانه، چگونه حمدی فیل دستگیر می‌شود؟، غلغلک، زن وسواسی، موخوره، مرض قند، طبق مقررات، گروهک کرامت و گروهک سلامت، چاخان(زوبوک) و شارلاتان. ما آدم نمی‌شویم، سرزمین اخموها، لوستر 5 شاخه، خاطرات یک مرده، بله قربان چشم قربان، گوسفندی که گرگ شد، کانون گرم خانواده، دندان های مردم را نشمارید، اشاره کرد که خواندن آن ها خالی از لطف نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *