برای رفتن با تور ارمنستان، گذرنامه را فراموش نکنید!

رسم و رسومات ملی ارمنستان

حتما در سفری که با تور ارمنستان به شما پیشنهاد می شود، در راهنمای آن کشور مطالعه کرده اید که تا قبل از ورود مسیحیت به ارمنستان ارامنه دارای اعیاد مختلفی بودند که مهمترین آن عید آغاز سال باستانی بود که ناواسارت نام داشت. اعیاد دیگری نیز در این زمان مرسوم بوده است که عمدتا به پرستش الهه ها و بت ها اختصاص داشته و از معروفترین آن ها می توان به وارتاوار اشاره کرد که در اوایل تابستان برگزار می شده است و با وجود گذشت قرن ها و گرویدن ارامنه به دین مسیح هنوز در میان این ملت رواج دارد و ارامنه این عید را با پاشیدن آب به روی یکدیگر گرامی می دارند.

رسم و رسومات ملی ارمنستان

اما تور ارمنستان مزیت دیگری که دارا می باشد این است که به شما رسم های این کشور و نیز شما را از اعیادی که در آن برگزار می شود، مطلع می کند. حتما شنیده اید که با ورود مسیحیت به ارمنستان اعیاد دینی جانشین اعیاد قبلی شدند. مهمترین عید ارامنه همچون سایر مسیحیان جهان عید کریسمس یا تولد حضرت مسیح است که ارامنه آن را در 6 ژانویه برگزار می کنند در حالی که سایر مسیحیان آن را در روز 25 دسامبر برگزار می کنند و از این نظر میان کلیسای ارمنی و سایر کلیساها اختلاف نظر وجود دارد. بعد از آن دومین عید مهم مسیحیان که نزد ارامنه بسیار مهم می باشد عید پاک است که سالروز رستاخیز حضرت مسیح است و طبق تقویم خاصی در اولین ماه بهار برگزار می شود. از اعیاد دیگری هم که می توان نام برد هامیار تسوم است که سالروز عروج مسیح (ع) به آسمان ها است.

عید ملی در کشور ارمنستان :
عید وارتانانک و عید روز فرهنگ از مهمترین های این کشور به حساب می آیند. عید وارتانک سالروز قیام ملی ارامنه به رهبری وارتان مامیکونیان و عید فرهنگ بزرگداشت و سالروز ابداع الفبا و خط ارمنی توسط مسروپ ماشتوس می باشد. از دیگر عیدهای ملی ارمنستان را می توان گرامیداشت روز 25 سپتامبر دانست که روز ملی ارمنستان به حساب می آید.

و اما می رسیم به روزی دیگر که در این کشور گرامی می دارند، روز بزرگداشت کشتار ارمنیان است :
نسل‌کشی ارامنه به تبعید و کشتار دسته‌ جمعی، عمدی، و سیستماتیک تعداد بسیار زیادی از مردم ارمنی ساکن سرزمین‌ های تحت کنترل امپراتوری عثمانی توسط نیروهای تحت فرمان اسماعیل انور (انور پاشا) بین سال های 1915 تا 1917 گفته می‌شود. تعداد قربانیان این نسل‌ کشی از یک میلیون تا یک و نیم میلیون نفر تخمین زده می‌ شود. در واقع بعد از دستگیری و اعدام ارامنه جمعیت بسیار زیادی از مردان و زنان بی گناه از خانه های خود تبعید شدند و حتی هیچ دسترسی به آب و غذا نداشتند و مدتی طولانی به راهپیمایی پرداختند. تجاوز و آزار و اذیت جنسی قربانیان توسظ نیروهای متخاصم در طول تبعید به دفعات گزارش شده‌ بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *