اقتصاد ترکیه به چه صورت می باشد؟

رابطه اقتصادی ایران و ترکیه به چه صورت می باشد؟

در بین کشورهای همسایه ایران که رابطه های اقتصادی بین آن ها در جریان می باشد، هم چنین ترکیه را باید در این گروه قرار داد. از بین کسانی که به ترکیه سفر می کنند، حال می تواند این سفر با تور آنتالیا، یا تور استانبول و حتی تور کوش آداسی باشد، که البته همه این تورهایی که ذکر کردیم بستگی به این دارد که تاجری که سفر کاری دارد، کدامیک از آن ها را به عنوان محلی برای برگزاری جلساتش انتخاب می کند.

رابطه اقتصادی ایران و ترکیه به چه صورت می باشد؟

اما ما به تجار و افرادی که ترکیه را به عنوان مقصدی برای سفر کاریشان انتخاب می کنند، پیشنهاد می کنیم که تور آنتالیا را به عنوان محل قرارهای کاریشان انتخاب کنند. زیرا نه تنها آنتالیا دارای رستوران های شیک و بسیار مجللی است، نیز دارای هتل های بسیار زیبا و خاصی است که برای چنین قرارهای کاری مناسب می باشند. اما بعد از انتخاب مکان قرار کاری می رسیم به رابطه ایران با ترکیه که ایران در بین کشورهای هم مرز ترکیه در بخش واردات از این کشور در سال گذشته میلادی پس از عراق و جمهوری آذربایجان در رده سوم ایستاد. حتی گزارش شده است که بر طبق آماری که توسط مجمع صادرکنندگان ترکیه، منتشر شده است، این کشور در سال گذشته میلادی ۲۲ میلیارد و ۸۷۷ میلیون دلار به کشورهای همسایه خود صادرات داشته است. براساس این آمار، این رقم ۱۵ درصد کل صادرات ترکیه در سال گذشته را تشکیل می دهد که نسبت به سال ۲۰۱۲ میلادی شش درصد افزایش داشته است.

در رابطه با صادرات ترکیه به ایران هم باید اعلام کرد که در سال گذشته میلادی دو میلیارد و ۵۵۲ میلیون دلار بوده است و ایران پس از جمهوری آذربایجان سومین مقصد بزرگ صادراتی ترکیه در بین کشورهای همسایه اش بوده است. صادرات ترکیه به جمهوری آذربایجان و نخجوان در سال گذشته دو میلیارد و ۹۵۶ میلیون دلار، بلغارستان یک میلیارد و ۹۳۴ میلیون دلار ، یونان یک میلیارد و ۴۱۲ میلیون دلار ، گرجستان یک میلیارد و ۲۳۶ میلیون دلار و سوریه ۹۱۲ میلیون دلار بالغ شد.

البته بیشترین میزان صادرات ترکیه به کشورهای همسایه را در سال گذشته اعلام کرده اند که بیشتر در بخش صنایع شیمیایی بوده است. در حقیقت ترکیه در سال گذشته میلادی ترکیه به عراق یک میلیارد و ۱۹۳ میلیون دلار، ایران ۷/۶۴۵ میلیون دلار، آذربایجان و نخجوان ۷/۵۳۷ میلیون دلار، یونان ۴/۴۹۵ میلیون دلار و بلغارستان ۵/۲۹۳ میلیون دلار محصولات صنایع شیمیایی صادر کرده است. میزان صادرات محصولات صنایع آهن و فولاد ترکیه به کشورهای هم مرز این کشور در سال گذشته میلادی دو میلیارد و ۹۴۴ میلیون دلار، صادرات محصولات غذایی شامل روغن و حبوبات دو میلیارد و ۷۶۲ میلیون دلار ، محصولات صنایع چوب و جنگلی یک میلیارد و ۷۹۷ میلیون دلار اعلام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *