دریاچه پریشان

دریاچه پریشان از دریاچه های بسیار زیبای ایران می باشد که در بخش مرکزی شهرستان کازرون قرار گرفته است. این دریاچه به نامهای مور، پریشان، شور، یون، موز، توز، پریشم، فزشویه، کازرون و فامور نیز معرفی شده‌ است.

دریاچه پریشان يكي از زيباترين درياچه‌هاي آب شيرين می باشد که  آب های سطحی حاصل از باران و برف را در خود ذخیره می کند، گفننی است که آب این دریاچه از صدها چشمه کوچک و بزرگ مناطق دشت ارژن و دشت فامور تامین می شود و یکی از جاذبه های گردشگری شیراز است، هم چنین بودن در کنار کوه های جنگلی و پوشش گیاهی وسیعش باعث شده است تا منظره ای شگفت انگیز ایجاد شود و هم چنین زیبایی های این خالق زیبا را به چشم دید.

دریاچه پریشان که به زبان محلی «پیرشون آ»، نامیده می شود در فاصله ۱۵ کیلومتری شرق شهر کازرون، قرار گرفته؛ که آبهای سطحی حاصل از ریزش های جوی حوضه ای به مساحت ۲۶۳ کیلومتر مربع را در خود ذخیره می کند. آب این دریاچه، از صدها چشمه کوچک و بزرگ مناطق دشت ارژن و دشت فامور، تامین م ی‌گردد. چشمه های زیادی در کف دریاچه وجود دارند که خود منبع آب دریاچه می‌باشد.

دریاچه پریشان

1. دریاچه پریشان

مساحت این دریاچه ۴۳۰۰ هکتار و ارتفاع آن از سطح آب‌های آزاد ۸۲۰ متر است. حوزه آبریز آن ۵/۲۶۶ کیلومتر مربع است و بیشترین مساحت را در اردیبهشت ماه دارد. این دریاچه در کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بین‌المللی ثبت گردیده‌است و در تقسیم بندی مناطق جزء منطقه حفاظت شده محسوب می‌گردد.

دور تا دور دریاچه پریشان را کوه احاطه کرده‌است. فاصله دریاچه نسبت به کوه از طرف شمال حدودا ۴ الی ۵ کیلومتر می‌باشد و از طرف جنوب حدودا ۵۰۰ متر می‌باشد. فاصله دریا تا کوه (از طرف شمال) روستای مالکی(قلات نیلو دهپاگاه، هلک، پریشان)، روستای عرب فامور، روستای سیسخت و در قسمت شرق قلعه نارنجی، جروق و در جنوب قلعه نرگس زار و در غرب دریاچه روستای پل آبگینه قرار دارند.فاصله شهرستان گلدشت تا این دریاچه حدودا ۱۲ کیلومتر می‌باشد. تالاب پریشان در میان کوهستان فامور و در ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان کازرون واقع شده‌است.

دریاچه پریشان

2. دریاچه پریشان

این دریاچه از جمله اکوسیستمهای پایداری است که در اثر عوامل تکتونیک بوجود آمده میلیونها سال است که شرایط خود را حفظ نموده‌است و دارای ۴ گونه ماهی بومی به نام‌های ماهی زردک، ماهی سرخه، ماهی پرک و مار ماهی آب شیرین و همچنین چند گونه ماهی وارداتی نظیر ماهی کپور، ماهی فیتوفالک و آمورمی باشد که در سال ۱۳۶۸ به دریاچه وارده شده‌است. تنها کپور معمولی با شرایط تالاب سازش پیدا کرده و دوگونه دیگر مشکلات عدیده‌ای را در تالاب به وجود آورده‌اند.

پوشش گیاهی تالاب پریشان شامل پوشش حاشیه ای و آبزی نظیر نی، لویی، جگن، دریاچه پیرز، سریش، پشم لاخی و گوشاب است. سالانه حدود 100 گونه پرنده به تالاب بین المللی پریشان مهاجرت می کنند که از مهم ترین این گونه ها آنقوت، بالابان، چنگر، غازهای خاکستری، اکرت ها، ارغوانی، پلیکان یا خاکستری، اردک سر سفید، اردک مرمری، غاز پیشانی سفید و عروس غاز هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *