دریاچه سوان،جاذبه ای دیدنی

دریاچه سوان که یکی از بزرگ ترین دریاچه های ارمنستان است، شامل تور ارمنستان می باشد و بسیاری از گردشگران از طریق این تور می توانند تجربه های بسیار به یاد ماندنی و فراموش نشدنی برای خود بسازند. حتی یکی از مرتفع ترین دریاچه های جهان محسوب می شود. اسامی دیگر این دریاچه شامل گقارکونیک، دریای گقام، لیخنس(یونانی ولاتین)، گکچا(به ترکی به معنی دریاچه آبی) هستند، که این اسامی در بین مردم و بومی های این منطقه رواج دارد. دریاچه سوان در استان گقارکونیک، در قسمت مرکزی جمهوری ارمنستان قرار گرفته است. ارتفاع چنین دریاچه ای از سطح دریا1900 متر است. مساحت کل آن در حدود 5000 کیلومتر مربع می باشد. این دریاچه زیبا با 28 نهر و دریاچه سیراب می شود.

دریاچه سوان،جاذبه ای دیدنی

همان طور که اشاره کردیم ، این دریاچه و کرانه‌ های آن از جاذبه ‌های گردشگری ارمنستان به شمار می‌آیند. حتی در منابع فارسی نام این دریاچه به این صورت آمده است که به نام های گوگچه و گوگچه تنگیز گفته شده است که به زبان ترکی است و نام منطقه “گوگچه ماحالی”-که باز به زبان ترکی می‌باشد-هم خوانده می شود. دریاچه سوان در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی ایروان و در استان گغارکونیک قرار دارد. این دریاچه در واقع بزرگ ‌ترین دریاچهٔ قفقاز و از بزرگ ‌ترین دریاچه ‌های کوهستانی آب شیرین در جهان است که در بلندای ۱۹۱۶ متری سطح دریا واقع شده ‌است.

نام سوان این گونه می باشد که از ریشهٔ اورارتویی سیونا و به معنی «سرزمین دریاچه ‌ها» گرفته شده‌ است. حدود ۳۶ جویبار به این دریاچه می‌ریزند و تنها رودخانه‌ ای که از سوان سرچشمه می‌گیرد رود هِرازدان است.

از گردشگاه‌ های پیرامون این دریاچه، چشمهٔ آب معدنی دیلیجان و شهرستانی به همین نام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *