جشن بالماسکه

جشن بالماسکه که در ونیز نیز برگزار می گردد، نوعی جشن و یا مراسمی است که در آن دعوت شدگان با لباس مبدل و نقاب در آن شرکت می‌کنند. از ویژگی‌های این جشن شناخته نشدن افراد شرکت کننده در آن است.

این جشن جذاب و بسیار زیبا به سده های میانی تاریخ بر می گردد و به عبارتی ریشه در تاریخ اروپا دارد و در آن زمان بسیار مرسوم بوده است.

 تاریخچه

در سال 1393 بود که اولین مهمانی بالماسکه در این سال برگزار شد و آن روز مصادف با 28 ژانویه بود که عروسی چارلز ششم فرانسه در آن روز برگزار شد، و در این مهمانی بود که این جشن برای اولین بار دیده شد.

جشن بالماسکه

1. جشن بالماسکه در ونیز

به این صورت که در آن جشن شاه و پنج نفر از همراهانش لباس های جنگی مردان را به تن کرده بودند و در این جشن با این ظاهر شرکت کردند، هم چنین به دلیل نزدیک شدن به آتش در هنگامی که می رقصیدند باعث شد تا بعدها این مهمانی را با نام مهمانی رقص آتش بشناسند و آن را به این نام بخوانند.

البته در قرن پانزدهم این مسئله پر رنگ تر شد و این مهمانی های بالماسکه در فستیوال های ایتالیا رواج پیدا کرد و بیشتر در طبقه اشراف ونیز دیده می شد و به این دلیل محبوبیت بسیاری پیدا کرد. رفته رفته این فستیوال به صورت سنت درآمد و در مهمانی های بالماسکه در قرون هفدهم و هجدهم در اروپا رواج بسیاری پیدا کرد.

جشن

2. نمایی از جشن بالماسکه

ﮔﻮﺳﺘﺎﻭ ﺳﻮﻡ، ﭘﺎﺩﺷﺎﻩ ﺳﻮﺋﺪ، هم چنین در یکی از این مهمانی های بالماسکه به قتل رسید و این واقعه بعدها به صورت نمایشنامه ای به نام گوستاو سوم نوشته شد که جوزپ هوردی آن را به صورت اپرا درآورد.

کنت جان جیمز هپرژ سویسی با معرفی نمایش این سبک و رقص بالماسکه به محبوبیت خاصی دست پیدا کرد و در اوایل قرن هجدهم بود که در لندن به این معروفیت کامل دست پیدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *