تور ترکیه، توری جذاب با پوشش گیاهی زیبا

تور ترکیه، توری جذاب با پوشش گیاهی زیبا

اولین پیشنهادی که تور استانبول دارد، بازدیدی از پوشش گیاهی بسیار زیبای این شهر و دیار بسیار زیبا می باشد. به عنوان نمونه از شبه جزیره آناطولی شروع می کنیم که یک پل طبیعی بین 3 قاره است؛ با تنوع جغرافیایی و آب و هوایی و دارای گیاهان بسیار متنوع و نادر در جهان که گردشگری همچون شما عزیزان لذت خواهید برد. در حالی که تعداد گیاهان در سطح اروپا 12000 نوع می باشد. و البته تعداد این گیاهان در ترکیه 9000 می باشد.ترکیه را از نظر تنوع گیاهی باید از اروپا برتر دانست. اگر تجربه این سفر را در کارنامه تان قرار دهید، متوجه خواهید شد که دلیلش گیاهانی در دنیا می باشد که فقط در یک منطقه خاص و یا زادگاه آن گیاه یافت می شود. از این نظر نیز نه تنها برتر از اروپاست بلکه یکی از مناطق کمیاب جهان است. می دانستید که تعداد گیاهان خاص اروپا 2750 می باشد؟! برای ما هم موردی عجیب و جالب بود. این تعداد در ترکیه 3000 می باشد و جالب تر از همه فقط در منطقه آنتالیا به 600 عدد می رسد. اگر بخواهیم مقایسه کنیم، تعداد گیاهان در انگلستان 2000 و در ترکیه 9000 عدد می باشد. همچنین می دانیم که تعداد گیاهان خاص در اسپانیا و یوگسلاوی سابق از کشورهای حوزه مدیترانه 500 عدد می باشد. همینطور این گونه های گیاهی ادامه پیدا می کند تا این که این تعداد در بلغارستان 3650، در یونان 5000، در قبرس 2000، در سوریه – لبنان 3500، در عراق4000 ، در ایران 8000 ، در فرانسه 4500، در آلمان 2500، در ایتالیا 5600 ، در اسپانیا 5000، در رومانی 3400 ، در انگلستان 2000، در مجارستان 2214، در ایرلند 377 و در نروژ 1715 عدد می باشد.

تور ترکیه، توری جذاب با پوشش گیاهی زیبا

بیشترین تنوع گیاهی خاص در ترکیه را در سه استان آنتالیا با 578 ، قونیه با 478 و ایچل با 366 گیاه می بینید. مشاهده می کنید که استان آنتالیا به تنهایی از کشورهای اسپانیا و یوگسلاوی غنی تر است. استان ایچل نیز از نظر غنای گیاهان خاص ( و غیر خاص ) از بسیاری از کشورهای اروپایی برتر است. و هم چنین استان های آنتالیا و ایچل را به طور همزمان در نظر بگیریم، پتانسیل گیاهی این دو استان در مقابل کشورهای اروپایی بی رقیب خواهند بود. به غیر از ترکیه ، یونان در بین کشورهای اروپایی با 800 نوع گیاه خاص دارای بیشترین تعداد است. در کشور ایتالیا با 712 نوع گیاه خاص مواجه می شوید که نزدیکترین رقیب این کشور است. تعداد گیاهان خاص ژاپن 2000 ، آمریکا 4036 و سوئیس فقط یک عدد است . آمار و ارقام بسیار جالب و شگفت آور هستند! همانگونه که مشاهده می گردد چنانچه استانهای ترکیه با کشورهای اروپایی مقایسه گردد مجموع قاره اروپا از ترکیه فقیرتر است .

یکی از دلایل مهم غنای گیاهی ترکیه این است که در عصر یخبندان، آناتولی پناهگاهی برای گیاهان بوده است. امروزه نیز ترکیه در تقاطع سه پوشش گیاهی متفاوت قرار دارد که در هیچ یک از کشورهای دیگر اروپایی دیده نمی شود. این پوشش های گیاهی شامل پوشش گیاهی مدیترانه ( مناطق مدیترانه و دریای اژه) ، پوشش گیاهی اروپا ـ سیبری ( شامل مناطق دریای سیاه و مرمره ) و پوشش گیاهی ایران – توران ( مناطق آناتولی مرکزی و شرقی ).
1.مجتمع گیاهی دریای سیاه ( اروپا – سیبری )
2.مجتمع گیاهی مدیترانه
3.مجتمع گیاهی دوران آلپین پوشش گیاهی ایران – توران
4.انواع گیاهان غذایی خاص انواع گیاهان خاص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *