پل شیطان در تور ارمنستان

تور استانبول شما را دعوت به یک بازدید به یاد ماندنی از یک آب انبار قدیمی در اعماق زمین می کند که بسیار هیجان انگیز است.

تور استانبول از بین جاذبه های توریستی و دیدنی های استانبول شما را به یک مکانی می برد که در اعماق زمین قرار گرفته و جز جاذبه های گردشگری تور استانبول به حساب می آید.

می توان گفت یکی از خیل بناهای دوران تاریخی استانبول، آب انبار یره باتان می باشد که در ضلع جنوب غربی آیاصوفیه قرار گرفته است. این آب انبار بزرگ و منحصر به فرد از سوی امپراتور بیزانس ژوستینیانوس اول بین سال های 565 – 527 میلادی ساخته شده است. آب انبار در ابتدا به نام بازیلیکا (قصر سلطنتی) که قبلا در محل ساخت و احداث آن وجود داشته، نامیده شده و به همین دلیل ستون های مرمر عظیم آن که گویی در دل آب رو به پایین فرو رفته اند. مردم این آب انبار را به نام یره باتان سارنیجی می شناسند که در دل زمین قرار گرفته است و اگر از هر کسی بپرسید همه آن را به این نام می شناسند.

پل شیطان در تور استانبول

این آب انبار به شکل مربع مستطیل بوده و طول آن به اندازه 140 متر است و عرض آن هم به اندازه 70 متر می باشد. این آب انبار بر پایه 336 ستون مرمری ساخته شده است که هر یک به ارتفاع 9 متر می باشد و اکثرا به صورت یکپارچه و برخی هم دوتکه هستند که با فاصله 80/4 متر از همدیگر قرار گرفته اند که 12 ردیف 28 تایی را تشکیل داده است. این ها همه در کنار هم بنایی را ساخته است که وزن سقف آجری اش هم توسط خرپشته ها به این ستون ها منتقل شده است. به نظر می رسد که مرمرهای با انواع گوناگون و اکثرا استوانه ای شکل در ستون ها به کار رفته است، از بناهای مرمر قدیمی تر آورده شده اند.

دیوار آب انبار که با آجر و به پهنای 80/4 متر ساخته شده و نیز کف آجری آن با لایه ضخیمی از ملات پوشانده و عایق گردانیده شده است. آب انباری که از آن گفتیم با مساحت 9800 متر مربع می باشد و دارای ظرفیتی برای انبار حدود 100 هزار تن آب می باشد.

دو سر مدوسا که در زیر دو ستون واقع در قسمت شمال غربی آب انبار به عنوان قائده مورد استفاده قرار می گرفته، از شاهکارهای مجسمه سازی دوران روم باستان به شمار می آید. این آثار که مورد توجه خاص جهانگردان و باستان شناسان قرار دارد، به اعتقاد بیشتر پژوهشگران، صرفا جهت استفاده به عنوان قائده ستون آورده شده اند.

در یکسری از افسانه ها هم این طور گفته شده که این سرها متعلق به مدوسا بوده، کسی که به عنوان یکی از سه گورگونا شناخته می شده، در واقع جانوران مهیب عالم زیر زمینی که مربوط به میتولوژی یونانی هستند، معرفی شده است. گویا مدوسا با سری به شکل مار بوده که یکی از این سه خواهران، دارای قدرتی بوده که می توانسته کسانی را که در او نظر می اندازند تبدیل به سنگ کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *