مسجد آبی در تور استانبول

تور استانبول را در مسجد آبی گذرانده اید؟!

تور استانبول را با معرفی یکی از زیباترین و معروفترین مکان های استانبول شروع می کنیم. با سفر با این تور استانبول، می توانید تجربه بازدید از این مکان زیبا و دیدنی را به دست آورید. مسجدی در شهر ترکیه استانبول، که به مسجد آبی معروف است.

مسجدی که داخل آن نیز با کاشی های آبی تزیین شده است، و دارای شش منار فیروزه ای می باشد که در اطراف آن وجود دارد. این ساختمان زیبا که جذابیت های منحصر به فرد و برجسته ای را دارا می باشد، در اوایل سال 1600 میلادی ساخته شده است. گرچه این مکان، جهت عبادت، پرستش و ستایش خدایان می باشد، از بهترین جاذبه های گردشگری ترکیه در استانبول به حساب می آید. نام دیگری که به مسجد داده اند، سلطان احمد می باشد، مسجدی که در زمان امپراطوری عثمانی ساخته شده است. پس از مرگ وی بود که این مسجد را به نام او نام نهادند. سلطان احمد، خود در این مسجد دفن شده است.

مسجد آبی در تور استانبول

 این مکان علاوه بر زیبایی های خودش نان های شیرینی سنتی بسیار خوشمزه ای دارد، که می توانید از این منطقه تهیه کنید و به عنوان یک میان وعده عالی آن را میل کنید. گفتنی است این مسجد دیدنی و پر جاذبه تا کلیسای بزرگ مسیحیان با نام ایا صوفیا فاصله اندکی دارد. مسجد آبی در چند قدمی سرای توپقاپی قرار دارد و محل اقامت پادشاهان عثمانی تا سال 1835 بوده است. فاصله اش هم تا ساحل بسفر آنقدری نیست.

مسجد آبی

این مسجد به عمد در مقابل عمارت ایا صوفیا ساخته شده تا نشان دهد که معماران عثمانی و مسلمان می‌توانند رقبای سرسختی برای اجداد مسیحی خود باشند. با این وجود، معمار نتوانسته قبه‌ هایی بزرگ تر از قبه عمارت ایا صوفیا بسازد و به همین دلیل تلاش کرده با تنظیم دقیق موقعیت قبه‌ ها، شبه قبه‌ ها و مناره‌ ها جلوه‌ ای زیبا را پدید آورد. علی‌رغم تلاش معمار، ابعاد ساختمان کوچکتر از ابعاد عمارت ایا صوفیا است که این مساله سلطان احمد را بسیار خشمگین کرد. بنابراین دو عمارت از آثار تاریخی هستند و معماری بسیار ارزنده‌ای دارند. هم چنین در غرب این مسجد، مسجدی دیگر به نام مسجد کبود می باشد زیرا که نقاشی های داخلی با رنگ آبی می باشد.مسجد سلطان احمد را می توان جز تنها مسجدی در استانبول دانست که شش مناره دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *