تور ارمنستان را با آداب و رسوم مردم ارمنستان و فرهنگ ارمنی تجربه کنید و آنرا با فرهنگ ایرانی مقایسه کنید!

اینبار تور ارمنستان تجربه ای متفاوت تر برای شما دارد، که آن هم گردشی بین فرهنگ و آداب و رسوم مردم ارمنی است. البته شاید هم این بین اشتراکاتی بین ایران و ارمنستان ببینید. اشتراکاتی که می تواند بنا بر سروده‌ های شاهنامه و كتب تاریخی، سرزمین نخستین و زادگاه ارمنیان میان دریای مازندران و آمودریا و دریاچه آرال باشد.

آداب و رسوم ارمنستان ـ تور ارمنستان

همین طور که با تور ارمنستان ادامه می دهید، با وجود چنین مشترکاتی بین دو کشور، هم چنین “وندیداد” (بخشی از اوستا) هم همین سرزمین خاستگاه آریاییان می باشد و به خاطر همین ارمنیان یكی از تیره ‌های آریایی هستند، به عبارتی در اوایل هزاره دوم پیش از میلاد گروه بسیاری از اقوام آریایی از شمال دریای مازندران به سوی جنوب به حركت درآمدند که یکسری از آن ها که ارمنی بودند، به اینجا که رسیدند و سکنی گزیدند که اینجوری اسم کشورشان شد ارمنستان. بعضی در آن سرزمین اقامت را ترجیح دادند، دسته دیگری هم به حركت خود به سوی جنوب ایران ادامه دادند، که گفتنی است ارمنی ها امروزه در بسیاری از شهرهای ایران از جمله ارومیه، اصفهان و اهواز سكونت دارند. در کتیبه های آشوری مربوط به قرن نهم قبل از میلاد هم آمده که اقوام “پارسواش” در حوالی دریاچه ارومیه زندگی می‌ كردند، سپس در اوایل سده هفتم پیش از میلاد در سالنامه‌ های آشوری از مردم “پارسواش” نام برده می‌ شود كه با مردم انزان به ایلامی‌ هایی كه بر علیه آشور می‌ جنگیدند کمک کرده بودند. در نبردی هم که بین داریوش هخامنشی با اسکندر مقدونین صورت می گیرد، جناحین راست و چپ سپاه ایران را سپاهیان ارمنی به فرماندهی سرداران ارمنی تشكیل می‌ دادند. پس از پیروزی مقدونیان یرواند در ارمنستان ادعای استقلال كرد و به سلطنت پرداخت. هم چنین خاندان یرواندیان كه بر ارمنستان فرمانروی می کردند، سیاست ضد سلوكی داشتند و تا حدودی هم توانستند استقلال ارمنستان را حفظ كنند.

اما این مشترکات فرهنگی بین ایرانی ها و ارمنی ها چیست؟

گفتنی است که تور ارمنستان سود دیگری هم برای شما دارد که بر می گردد به زبان ارمنی ها که زبان ارمنی ریشه ای در زبان هندی و اروپایی دارد که با فارسی هم نزدیکی خاصی نیز دارد. به خاطر همین در آن زمان اشکانیان، ایرانیان و ارمنیان به راحتی زبان همدیگر را درک می کردند. تعداد زیادی از نام های اشکانی هم به وسیله ارمنیان حفظ شده است که بعضی از نام های اصیل ایرانیان هنوز هم برای ایرانیان سنگین و نامانوس می باشد. هم چنین داستان‌ ها و افسانه‌ های ایرانی و ارمنی شباهت بسیار به هم دارند و از همدیگر هم تاثیر می گیرند، آرش كمانگیر با جانفشانی و فداكاری و با پرتاب تیر مرز ایران و توران را تعیین كرد و ایرانیان از حصار خارج شدند، و هایگ كمانگیر با تیری كه در چشم بعل زد، ارمنیان را نجات داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *