رسم و رسومات ملی ارمنستان

تقویم جشنواره های ارمنستان

همانطور که دارید با تور ارمنستان سری به کشوری تاریخی و باستانی می زنید، سری هم به تقویم جشنواره های آن بزنید، شاید روزی که شما در سفر هستید، یکی از جشنواره های ارمنستان در حال برگزاری باشد. اینجاست که بسیاری از شماها می گویید ” چه تصادفی “. واقعا هم تصادف و اتفاق جالبی می باشد. زیرا بدون اینکه مطلع باشید به جشنی دعوت شده اید. تا می توانید در این جشنواره ها خوش بگذرانید و بهترین خاطرات را در دفتر خاطرات سرنوشتتان رقم بزنید؛ مطمئنا خاطره ای بی نظیر خواهد شد. حال در ادامه چندی از همین فستیوال ها را برای شما شرح داده ایم :

تقویم جشنواره های ارمنستان

جشن درندز یا تیرن انداراج (Tearan and araj)
ارامنه هر سال این جشن را که رنگی مسیحیایی به خود گرفته است، در غروب روز سیزدهم فوریه برگزار می کنند که برابر می شود با 24 بهمن؛ به یاد ورود حضرت مریم مقدس همراه با حضرت مسیح چهل روزه به بیت المقدس و استقبال از آن ها با افروختن آتش و آذین گذرگاه با مشعل و چراغ، که در کلیساهای ارمنستان جشن گرفته می شود و حال و هوایی جالب دارد.

جشن بارکندان یا برغندان (باریگندان)
در ارمنستان دو روز پیش از آغاز روزه بزرگ، روزه‌ای 49 روزه که از یکشنبه پس از بدر ماه تا روز پیش از عید پاک طول می کشد گرفته می شود. در این روز ارامنه بهترین و رنگارنگ ترین سفره شام را برای شاد بودن و شاد خوردن برپا می کنند.

زادیک
عیدی که به مناسبت رستاخیز عیسی مسیح در فاصله زمانی 24 مارچ تا 26 آوریل برگزار می گردد. البته در تقویم کلیساها عیدهای زادیک و رستاخیز جدا از هم ذکر شده اند.

جشن هامبارسوم
در این جشن جوانان لباسهای رنگارنگ به تن کرده و به صحرا می روند تا عادت دیرینه مراسم فالبینی را انجام دهند. 

جراگالوتیس
روز پیش از کریسمس را می گویند، در میان ایرانیان این چنین بوده است که بزرگ خانواده پیش از خوردن شام نان مقدس را میان خانواده تقسیم می کرده است و شام آن شب کوکوپلو، ماهی شور و تخم مرغ است.

جشن آراجاووراتس
این روز یا جشن دارای غذای خاصی است که به آن پوخیده می گویند؛ نام جالبی است. البته نوعی شیرینی حلوا مانند است که می خورند. همچنین شب پس از خوردن آش ماست به بستر می روند و قبل از خواب یک تخم مرغ پخته در دهان خود می گذارند تا بامدادان با خیر و برکت دهان خود را باز کنند.

عید آواگ
در این عید مراسم باداراگ انجام می گیرد که در آن بخش هایی از کتاب مقدس خوانده می شود و در این موقع رسم این است که همگی غذای ماهی و تخم مرغ می خورند و در زمان روزه بزرگ یا پرهیز بزرگ مردم از خوردن بیشتر خوراکی ها به ویژه غذاهای تهیه شده از گوشت،شیر، تخم مرغ و غیره پرهیز می کنند و به دعا و نیایش می پردازند.

جشن وارداوار (آب پاشان)
یکی از قدیمی ترین جشن های ارامنه است که به فارسی آب پاشان معروف است، ارمنی ها در این روز به سمت یکدیگر آب می پاشند و کبوتر آزاد کرده و یک سری مسابقات را برگزار می کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *