دین و مذهب ارامنه در تور ارمنستان

دوستی درباره دین و مذهب ارامنه تحقیق می کرد و با سفری که با تور ارمنستان به این کشور داشت، اطلاعاتی را در این زمینه نیز جمع آوری کرده بود که در این باره ما سوالی از او پرسیدیم که دین و مذهب ارامنه چه می باشد؟ برای اینکه این مساله هم برای شما حل شود و در این باره دقیق تر بدانید برایتان از آن مطلبی را خلاصه گردآوری کردیم که در ادامه برایتان آورده ایم. می توانید با نگاهی به آن بفهمید فرق دین ارمنی با مسیحی چیست.

اکثریت قریب به اتفاق مردم ارمنستان پیرو کلیسای حواری ارمنی هستند كه نزد ايرانيان با نام كليسای گریگوری شناخته می شود و کلیسای ملی ارامنه محسوب می شود. کلیسای حواری ارمنی از اولين كليساهای دنيای مسيحيت است و جزو کلیسای ارتدوکس شرقی به شمار می رود. ارمنيان پيش از گرویدن به دین مسیحیت بت پرست بوده و بت های بی شماری از جمله آناهید را می پرستیدند.

پس از ظهور مسیحيت و از قرن اول میلادی نخستین پیام آوران مسیحیت وارد ارمنستان شده و به تبلیغ این دین پرداختند. اولین مبلغان مسیحی در ارمنستان تادئوس (Thaddeus) و بارتولومئوس (Bartholomew) از حواريون عيسی مسیح بودند. این افراد به دست حکام بت پرست ارمنستان کشته شدند و بعدها در مقتل آن ها کلیساهایی ساخته شد. کلیسای تادئوس يا طاطاوس مقدس یا قره کلیسا واقع در شمال غرب شهر ما کو در ايران، محل شهادت تادئوس می باشد.

دین و مذاهب ارامنه با مسیحیت چه فرقی دارد؟

با این که از همان ابتدا و به ویژه آغاز قرن دوم میلادی به بعد عده ای از مردم ارمنستان به دین مسیحیت گرویدند، اما تا پایان قرن سوم میلادی بت پرستی همچنان اصلی ترین مذهب حاکم بر ارمنستان بود. در واقع مقدر بود که مسیحی کردن ارمنستان توسط گریگور مقدس صورت گیرد. گریگور (Gregory) منسوب به خانواده اشکانیان و بنا به روایتی پسر همان مردی بود که به تحریک شاهان ساسانی، خسرو اول پادشاه ارمنستان را كشته بود. گریگور و همه افراد خانواده اش در شهر کاپادوکیه (Cappadocia) واقع در شرق آسيای صغير مقیم شدند و در آن جا بود که گریگور با آموزه هاي مسیحی آشنا گردید و مسیحی شد.

اولین کلیسای ارمنی توسط گریگور، ملغب به گریگور روشنگر  (Gregory the Illuminator) در شهر واقارشاپات (اجمیادزین کنونی) و در سال 303 ميلادی ساخته شد و پس از گذشت بيش از 1700 سال این مکان كماكان مقر اصلی کلیسای ارمنی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *