با تور ترکیه به این شهر بسیار زیبا سفر کنید!

با تور ترکیه به این شهر بسیار زیبا سفر کنید!

با تور ترکیه که همراه می شوید، مطمئن باشید پشیمان نمی شوید که چند برابر علاقمند می شوید، حال این شهری که قصد سفر به آن داریم آنکارا می باشد. اما سفری هیجان انگیز با خریدی خوب به همراه داریم؛ پس با ما همراه شوید که ضرر نمی کنید. تور ترکیه در انتظار شما عزیزان می باشد.

از بسیاری از اماکن دیدنی و توریستی اطراف آنکارا می توان در طول یک روز دیدن کرد. برخی از اینها در شهرستان بئی پازاری (beypazari) واقع است. این شهر از شمال با آیاش و گودول، از جنوب با پولاتلی، از غرب با ناللی هان و از شمال با بولو همسایه است. شهر بئی پازاری که در ۱۰۰ کیلومتری مرکز آنکارا قرار دارد یکی از مهمترین شهرهای تاریخی به شمار می رود. این شهر در دوران روم باستان بر روی مسیر استانبول، آنکارا و بغداد قرار داشت. یکی از اولین نامهای این شهر در طول تاریخ “لاگانیا” به معنای کشور قله های صخره ای بوده است. این شهر در دوران بیزانس نام خود را از امپراطور آناستاسیوس گرفته و آناستاسیاپولیس نام داشت. از دوران سلجوقی این شهر تحت حاکمیت ترک ها بوده است. این شهر در دوران عثمانی نیزیکی از شهر های مهم بود. و در آن دوران به دلیل اینکه یک مرکز تجاری مهم بوده بئی پازاری نامیده شد.

با تور ترکیه به این شهر بسیار زیبا سفر کنید!

اولیا چلبی سیاح عثمانی در نیمه اول قرن هفدهم به بئی پازاری سفر کرده و در مورد آن چنین نوشته است:
“یک روز در هفته بازار رنگارنگی برپا می شود. در این بازار اشیاء قیمتی به فروش گذاشته می شود. مسجد داخل بازار بسیار زیباست. در این شهر ۳۰۶۰ خانه دو طبقه ای وجود دارد. دیوارهای خانه ها آجری و نمای آنها چوبی است. این شهر هفت کاروانسرا دارد. حمام ها و ۶۰۰ مغازه دارد. مردم آن غریبه دوست و دست و دل باز هستند. چنان خربزه هایی در این شهر پرورش می یابد که طعم و بوی آن فراموش نشدنی است. اهالی این شهر از خربزه های نوعی شیرینی خوش مزه به نام زرده درست می کنند.”

بئی پازاری امروزه با خانه ها و عمارتخانه های سبک عثمانی توجه توریست ها را به خود جلب می کند. این عمارتخانه ها مرمت و بازسازی شده و تبدیل به نماد شهر شده اند. طبقه همکف این عمارتخانه های سه طبقه از سنگ و طبقه های دوم و سوم آنها چوبی و آجری است. برخی از این خانه ها به مغازه های فروش تولیدات محلی و هنرهای دستی و خصوصا نقره کاری تبدیل شده اند. برخی از آنها نیز به عنوان رستوران های سنتی بکار می روند.

تولید هنرهای دستی امروزه نیز در بئی پازاری ادامه دارد. مردم این شهر که در کار مس و نقره کاری استاد هستند این هنر را از راه آهی گری آموخته اند. اکثر گردشگران بدون خرید زیورآلات نقره ای بی نظیر ساخت دست استادان ماهر بئی پازاری این شهر را ترک نمی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *