استون هنج

در گذشته در انگلستان، آثاری باستانی ساخته شد که امروزه دلیل آن را ریشه ای در ریاضی و یا نجوم می دانند. این اثر استون هنج نام دارد که در شهرستان ویلتشایر قرار دارد و در 2.2 کیلومتری  آمسبوری و سالزبری قرار دارد.

این اثر باستانی که یادگاری از زمان های گذشته این شهر است، به دوره برنز و نوسنگی بر می گردد و براساس تاریخ‌گذاری رادیوکربن ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ قبل از میلاد قدمت آن تخمین زده شده است.

 

طبق سال شمار زیر، طول دوره این تغییرات را بررسی کردیم :

  • ۲۵۰۰ قبل از میلاد : مردمان دوران باستان، نخستین مقبره‌های سنگی و پشته‌های مخصوص دفن اجساد را در غرب اروپا ساختند.
  • ۳۱۰۰ قبل از میلاد : اولین مرحله شامل خندق حلقه‌ای با یک کناره در داخل، ساخته شد. یک حلقه از ۵۶ سوراخ(امروزه آنها را سوراخهای اوبری می نامند)در درون ساحل (کناره)ایجاد شد. سنگ هیل در شمال شرقی این اثر باستانی بر پا شد.
  • ۲۵۰۰ قبل از میلاد: محل دفن در نیوگرنج در ایرلند ساخته شد.
  • ۲۱۰۰ قبل از میلاد: مرحله دوم این اثر باستانی ساخته شد. ساختار اولیه توسط یک سلسله سنگهای آبی دایره شکل مشخص می‌گردد.
  • ۱۸۰۰ – ۲۰۰۰ قبل از میلاد: سنگهای ایستاده و ردیف شده در یک خط در فرانسه و جزیره کرس ظاهر می‌شوند.
  • ۲۰۰۰ قبل از میلاد: کار ساخت مرحله سوم آغاز می‌گردد.
  • ۱۹۰۰ قبل از میلاد: سنگهای سارسین بزرگ در بر افراشته می‌شوند.
  • ۱۵۰۰ قبل از میلاد: سنگهای آبی در استون هنج کار گذاشته می‌شوند. آخرین مرحله این اثر باستانی به پایان می‌رسد.

استون هنج

نوع سنگ ها :

وزن این سنگ های بزرگ به اندازه 50 تن هستند، این سنگ های سنگین با این وزن روی غلطکها به وسیله گروهی از مردان، کشیده می شدند و به محل آورده می‌شدند. هم چنین وقتی سنگها به محل می‌رسیدند، با استفاده از طناب و در صورت لزوم با ایجاد سراشیبی خاکی، آن‌ها را در حالت ایستاده قرار می‌دادند.

گفته شده است که فلسفه این حلقه بزرگ سنگی در استون هنج برای نظارت و همچنین به عنوان معبدی برای ستایش کردن به کار می‌ رفته‌ است.

به دلیل همین وضعیت قرار گرفتن سنگ بزرگ به نام سنگ هیل (سنگ پاشنه) ۶ متر ۲۰ پا ارتفاع دارد و ۳۵ تن وزن آن است، بر این باور هستند. هنگامی که در زمان تغییر تابستان ۲۲ ژوئن، طولانی‌ترین روز سال، خورشید طلوع می‌کند، استون هنج بر اساس دستورهای نجومی ساخته شده‌است و اهداف مذهبی داشته‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *