آمفی تئاتر رم یکی از باستانی ترین و کهن ترین آثار تاریخی ایتالیا و جهان است. سازه ای سنگی و عظیم که شاهد نبردهای فراوانی بین انسان ها و حیوانات بوده است. شاید این اثر تاریخی نشان دهنده اولین حرکت انسان برای اجرای تئاتر در قالب نمایش واقعی و مرگبار بوده است.

 

آمفی تئاتر رم که به دستور امپراطور وسپاسیان در سال 72 بعد از میلاد ساخته شده ، از آثار فاخر و ارزشمند این شهر می باشد. در آن سالها با همکاری امپراطور و شهروندان ثروتمند رم این سازه عظیم در خشکی بین دریاچه و در قصر نرو که داموس آریا نامیده میشد ، ساخته شد. در این آمفی تئاتر گلادیاتور های قوی هیکلی به مبارزه با یکدیگر و حیوانات درنده می پرداختند. به دستور امپراطور دیدن این مسابقات برای عموم مردم آزاد و رایگان شد و مردم میتوانستند آزادانه به تماشای این مسابقات بیایند.

نحوه ساخت این آمفی تئاتر به صورت استوانه ای بود. برروی بدنه دیوار که بصورت پله پله ساخته شده بود ، جایگاه تماشاچیان و مردم عادی بود تا بتوانند برروی این سکوها نشسته و به تماشای این مسابقات بپردازند. در قسمت دیگر از این سکوها جایگاه ویژه ای برای امپراطور و خانواده سلطنتی در نظر گرفته شده بود. در وسط نیز فضایی بزرگ و خاکی برای رویارویی مبارزان با یکدیگر در نظر گرفته شده بود. این آمفی تئاتر 80 ورودی گنبدی شکل داشت که اجازه میداد به طور همزمان 55000 تماشاگر به راحتی در آن رفت و آمد کنند.

امروزه این سازه عظیم با آن همه خاطرات خشن و دردناک به یک اثر تاریخی و پرطرفدار تبدیل شده است. هر ساله تعداد زیادی از مسافران و توریست ها از سراسر دنیا به رم آمده و از این اثر فاخر دیدن میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *